By British Council Slovakia

20. august 2024 - 10:03

Zdokonalenie zručností v angličtine pomocou zábavných a interaktívnych jazykových vzdelávacích hier pre deti

Hry sú skvelým spôsobom učenia sa jazyka. Výsledky štúdií dokazujú, že hry môžu mať pozitívny vplyv na motiváciu, nezávislosť, prístup a samostatnosť detí pri učení. Okrem toho je zábava pri učení obzvlášť dôležitá pre mladých ľudí, pretože podporuje kreativitu, riešenie problémov a ďalšie dôležité životné zručnosti.

Existuje mnoho spôsobov, ako môžu hry podporovať učenie sa jazykov. Či už ide o postupovanie podľa pokynov v angličtine, priraďovanie anglických slovíčok k činnostiam alebo budovanie sebadôvery pri rozprávaní a počúvaní v angličtine, hry poskytujú spoločenskú, interaktívnu formu zlepšovania jazykových zručností.

Pre žiakov prvého stupňa je k dispozícii veľký výber herných aktivít v angličtine. Chceme vám pomôcť vybrať tie správne pre vaše deti, preto sme nižšie uviedli niektoré z našich osvedčených obľúbených.

Prebuďte v deťoch súťaživého ducha a vytvorte skvelé prostredie na výučbu angličtiny. 

Kartové hry

Kartové hry sú právom klasikou. Sú mobilné, bezpečné a sú jedným z najúčinnejších nástrojov na podporu pamäte pri učení sa jazykov. Navyše, keďže sú vizuálne, kartové hry pomáhajú deťom identifikovať vzory pri osvojovaní jazyka a povzbudzujú ich, aby sa učili samostatne.

Tu je niekoľko našich najlepších kartových hier a navyše odporúčame prezrieť si a vytlačiť rôzne série kartičiek, ktoré ponúka LearnEnglish Kids.

Snap!

Cieľ:

Nazbierať čo najviac kariet tým, že hráč ako prvý povie „Snap!“, keď sa objaví pár

Materiály:

Štandardné hracie karty alebo špeciálne karty 'Snap!'

Ako hrať:

  • Vezmite štandardný balíček kariet a rozdeľte ich rovnomerne medzi hráčov (minimálne dvaja ľudia, maximálny počet ľudí nie je). 
  • Hráči sa nemôžu pozerať na svoje karty, ale každý po poradí položí pred všetkých jednu kartu lícom nahor. 
  • Keď sa na seba položia dve zhodné karty (napr. dve sedmičky alebo dve mačky), prvý hráč, ktorý zakričí „Snap!“, vyhráva všetky karty, ktoré boli doteraz vyložené. 
  • Hra pokračuje, kým nezostanú karty iba jednému hráčovi. Víťazom je ten, kto má najviac kariet.

Užitočný tip:

Okrem učenia sa slova 'Snap!' môžu hráči pri zhode povedať aj číslo karty a farbu – spades (pika), club (kríž), hearts (srdce), diamonds (káro) – v angličtine.

Pexeso alebo Pelmanism (pelmanizmus)

Cieľ:

Aby ste si zapamätali, kde sú dvojice kariet, a nazbierali čo najviac kariet

Materiály:

Na kartách hry „Memory game“ (pexeso) sú zvyčajne obrázky zvierat, ľudí alebo predmetov. Ak tieto špeciálne karty nemáte k dispozícii, môžete použiť aj hracie karty s číslami: len sa uistite, že máte párny počet kariet a každá karta má pár.

Ako hrať:

  • Táto hra je premyslenejšia a menej chaotická ako 'Snap!'. Položte všetky karty lícom nadol a rozložte ich na stôl tak, aby sa navzájom nedotýkali. 
  • Hráči potom jeden po druhom otáčajú po dve karty – ak nájdu zhodný pár, tento pár si nechajú a môžu ísť ešte raz. 
  • Víťazom je hráč, ktorý na konci hry vyhrá najviac párov. 

Užitočný tip:

Po ceste mohli hráči určiť poradie kariet, ktoré sa zhodujú, aby ich úspešne vyhrali, napr. "Druhá karta zľava a tretia sprava sa zhodujú."

Hry s perom a papierom

Tieto hry s perom a papierom sú ideálne na to, aby pomohli deťom na základných školách rozvíjať si zručnosti čítania a písania v angličtine. Navyše sú zábavné i poučné.

Stop the bus (Stop)

Cieľ:

Napísať toľko originálnych slov, koľko vás napadne

Materiály:

Pero a papier pre každého hráča

Ako hrať:

Toto je jedna z najobľúbenejších aktivít na učenie angličtiny pre žiakov základných škôl.

  • Najprv si vyberte päť kategórií, napríklad pocity, šport, prídavné mená, zelenina a ovocie.
  • Potom si náhodne vyberte písmeno ťahaním z vrecúška alebo pomocou online nástroja na náhodný výber.
  • Požiadajte hráčov, aby v rámci každej kategórie napísali čo najviac slov v angličtine, začínajúc zvoleným písmenom. Napríklad, ak je vybrané písmeno „T“, študenti môžu napísať 'tired' (unavený), 'tennis' (tenis), 'thoughtful' (ohľaduplný), 'turnip' (repa) a 'tomato' (paradajka).

Keď každý napíše slovo pre každú kategóriu, niekto zakričí „Stop the bus!“ a hráči ich slová nahlas prečítajú. Hráči získavajú body iba za slová, ktoré nikto iný nenapísal. Ten, kto ako prvý dosiahne desať bodov, vyhráva.

Slávni ľudia

Cieľ:

Pýtať sa a odpovedať na otázky s cieľom uhádnuť meno slávnej osoby

Materiály:

Blok s lepiacimi lístkami

Ako hrať:

  • Táto hra sa zvyčajne hrá s menami slávnych ľudí, ale môže byť prispôsobená akejkoľvek kategórii vrátane kníh, zvierat, krajín a ďalších. Každý hráč napíše meno známej osobnosti na lepiaci lístok a prilepí ho na čelo osoby po svojej pravici. 
  • Hráči potom postupne kladú po jednej yes/no question (otázke áno/nie) a snažia sa zistiť meno slávnej osobnosti na svojom čele. 
  • Kto prvý správne uhádne, vyhráva.

Užitočný tip:

Nemusíte sa držať známych ľudí. Použite mená kreslených postavičiek alebo ľudí, ktorých všetci hráči pravdepodobne poznajú.

Hry na vyplnenie času

Uviazli ste na dlhej ceste autom alebo v rade v supermarkete? Tu je niekoľko hier, ktoré sa dajú hrať na vyplnenie času bez akýchkoľvek pomôcok.

The minister’s cat (Ministrova mačka)

Cieľ:

Vymyslieť čo najviac prídavných mien

Materiály:

Žiadne

Ako hrať:

  • Táto hra sa hrá už od viktoriánskych čias. Je to zábavné a zároveň vynikajúce cvičenie na prídavné mená a stress timing v angličtine.
  • Všetci hráči tlieskajú v rovnakom rytme 1, 2, 3, 4.
  • Prvý hráč povie v rytme tlieskania „The minister's cat is a (fat) cat“ a pridá ľubovoľné prídavné meno. 
  • Druhý hráč si potom vymyslí prídavné meno začínajúce na posledné písmeno predchádzajúceho prídavného mena, napr. "The minister's cat is a (terrible) cat."
  • Hra pokračuje dovtedy, kým niekto nebude vedieť vymyslieť prídavné meno načas v rytme tlieskania.

Užitočný tip:

Prispôsobte si hru pomocou mena svojho dieťaťa, napr. „Jaime's cat is…“ (Jankova mačka je...).

I spy (Špión)

Cieľ:

Uhádnuť názov objektu, na ktorý iný hráč myslí alebo ktorý vidí

Materiály:

Žiadne

Ako hrať:

  • V tejto hre je jedna osoba špiónom a všetci ostatní musia uhádnuť, čo si všimla. 
  • Hra začína frázou 'I spy, with my little eye, something beginning with …' (Špehujem svojím očkom niečo, čo sa začína na...), za ktorou nasleduje prvé písmeno tajomného objektu. 
  • Ak si chcete precvičiť otázky, na ktoré sa odpovedá áno/nie, môžete si zahrať verziu, kde hráči môžu položiť až desať otázok, ako napríklad ‘Is it outside the car?’ (Je to mimo auta?), ‘Is it bigger than a football?’ (Je to väčšie ako futbalová lopta?).

Užitočný tip:

Ďalšou variáciou hry je povedať farbu predmetu namiesto prvého písmena.

I went shopping and I got (Nakupovanie)

Cieľ:

Zapamätať si čo najviac predmetov na nákupnom zozname

Materiály:

Žiadne

Ako hrať:

  • V tejto pamäťovej hre hráči jeden po druhom pridávajú veci do imaginárneho nákupného košíka. Prvý hráč môže povedať ‘I went shopping and I got a pineapple.’ (Bol(a) som nakupovať a kúpil(a) som ananás.).
  • Druhý hráč môže pridať „I went shopping and I got a pineapple and some tea.' (Bol(a) som nakupovať a kúpil(a) som ananás a čaj.).
  • Ako hra pokračuje, zoznam je stále väčší a väčší. Keď hráč zabudne predmet alebo príliš dlho váha, vypadne z hry. Toto pokračuje, kým nezostane jeden hráč.

Užitočný tip:

Niektorí majú pravidlo, že zakúpené veci musia byť v abecednom poradí, napríklad ‘apples, bread, carrots’ atď. Táto verzia je užitočná na rozšírenie slovnej zásoby žiakov prvého stupňa a pomáha im precvičovať si poradie podľa anglickej abecedy.

Simon says (Simon hovorí)

Cieľ:

Pozorne si všímať pokyny a nepomýliť sa

Materiály:

Žiadne

Ako hrať:

  • V tejto hre sa jeden hráč určí ako „Simon“, ktorý robí rôzne činnosti a hovorí ostatným hráčom, aby ho napodobňovali. 
  • Svoje pokyny vždy začína slovami „Simon says…“ a potom nasleduje akákoľvek požiadavka. Bežné činnosti v hre „Simon says“ sú dotknutie sa nosa, mávanie rukou alebo otočenie sa. 
  • Háčik je však v tom, že hráči by mali robiť tieto úlohy len vtedy, keď počujú slová ‘Simon says'. Ak urobia nejakú činnosť, keď Simon nič nepovie alebo keď povie niečo iné, napr. ‘Touch your toes, please’ (Dotknite sa prstov na nohách, prosím), vypadnú z hry. 

Zdroje pre aktivity pre žiakov prvého stupňa

Miest, kde sa dajú nájsť zaujímavé a podnetné aktivity pre žiakov prvého stupňa na rozvoj angličtiny, je neúrekom. Tie obsahujú:

Pri aktivitách a hrách na učenie angličtiny s deťmi sa snažte neprekročiť čas desať minút, aby ste deti nepreťažili. Optimálne učenie študentov je v krátkych, rýchlych dávkach, pretože môžu hlbšie pochopiť a uchovať si to, čo zažili.

Vždy nezabudnite poskytnúť veľa spätnej väzby a chvály v reálnom čase a oslavujte každého ako víťaza.

Ak chcete získať ďalšie rady týkajúce sa rozvoja znalostí angličtiny žiakov prvého stupňa, prečítajte si týchto desať tipov, ako motivovať svoje dieťa. Ak chcete variť a zlepšiť ich porozumenie, vyskúšajte tieto jednoduché recepty v angličtine pre deti.